Ubuntu Üzerine GNU Octave Kurulumu

Herkese merhaba bu yazımda GNU Octave’den bahsedeceğim ve Ubuntu üzerine kurulumunu anlatacağım. Neden GNU Octave ile ilgili bir yazı yazma gereği duydum? Biraz bundan bahsetmek istiyorum. Bir hocam MATLAB’ın boyutları ile ilgili söyleniyordu. Alternatif olarak sundum. Sonra neden bununla ilgili bir yazı yazmıyoruz gibi bir şey geçti ve yazmaya karar verdim. Okullarda zorunlu tutulan MATLAB ticari bir proje. Özgür yazılım lisanslı değil ve yüksek ücretler karşılığı lisansını alabiliyorsunuz. Yasa dışı yollarla kullanımına burada değinmeyeceğim tabii.

Bence okullarda MATLAB değil GNU Octave gösterilmeli. Böylece kimse yasa dışı yolları kullanmak ve bilgisayarının hafızasını boş yere doldurmak zorunda kalmaz.

GNU Octave Nedir?

“GNU Octave ya da kısaca Octave, öncelikli olarak sayısal hesaplamalar için tasarlanmış yüksek seviyeli bir dildir. Octave, özgür ve ücretsiz bir yazılımdır. Ticari karşılığı olan MATLAB ile çoğunlukla uyumlu bir dil kullanır. Doğrusal ve doğrusal olmayan matematiksel problemleri sayısal olarak çözmeye ve başka sayısal deneyler yapmaya elverişli bir komut satırı arayüzü sunmaktadır. Komut ekranı ve göresel arayüzleri destekler. Batch-uyumlu bir dil olarak da kullanılabilir. GNU Octave, GNU Projesi kapsamında olup 1988 yılından beri geliştirilmektedir.” bknz. vikipedi

Yukarıdaki tanımdada bahsedildiği gibi asıl amacı sayısal hesaplamalardır. Şimdi gelelim Ubuntu üzerine kurulumuna.

GNU Octave Kurulumu

Öncelikle kolay kurulum kısmına gelelim. Ubuntu 18.04’ün Ubuntu Yazılımlar uygulamasını açıp GNU Octave diye arattığınızda karşınıza çıkıyor.

Şimdi kurulum için diğer bir yolu anlatacağım.

sudo apt install flatpak

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

flatpak install flathub org.octave.Octave

Bu komutlardan sonra kurulumunuz bitmiş olacaktır. Ekran görüntülerini aşağıya ekleyeceğim.

Eğer silmek isterseniz sırası ile komutları çalıştırın.

flatpak uninstall org.octave.Octave

sudo apt remove flatpak

Umarım faydalı olmuştur iyi çalışmalar 🙂

One Comment on “Ubuntu Üzerine GNU Octave Kurulumu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir