Şifre Değil Parola!

Şifre ve parola birbirine en çok karıştırılan iki kelime. Aynı fotoğraf ile resim kelimelerinin yanlış kullanılması gibi. Aslında şifreyi çoğu kişi bilmiyor çünkü günlük hayatta gördüğümüz bir şey değil.

İlk önce parolayı tanımlayalım. Parola, bir sisteme girmemiz için belirlediğimiz harflerden, rakamlardan ve özel karakterlerden oluşan sözcüktür, metindir. Sisteme girme iznimizdir. İnternet sitelerindeki kullanıcı girişlerinde kullandığımız paroladır, kablosuz internete erişmemiz için girmemiz gereken paroladır, şifre değil!

Peki bu şifre ne?

Bir metni, bir parolayı bir algoritmaya göre anlamsız hale getirme işlemleri sonrasında yaratılan veridir. Tarihte bilinen ilk şifreleme algoritması Sezar şifreleme algoritmasıdır.

Basitçe şifrelenmek istenen metindeki her karakterin alfabe sırasında istenilen sayıda kaydırılması ile şifrelenir (encrypt).

Yani “hakan” metninin şifrelenmiş hali “hleoer “dur.  Metindeki her harf alfabeye göre 4 sıra ilerisindeki harf ile yer değiştirir.  ( 4 harf değiştirmeyi biz belirliyoruz , isterseniz başka bir sayı da belirleyebilirsiniz.)

“hleoer” şifredir. Python programlama dilinde Sezar şifrelemesi ilgili dostum Güray Yıldırım blogunda bir yazı paylaşmıştı, bakmanızı öneririm. https://www.gurayyildirim.com.tr/python-ile-sezarceasar-sifrelemesi-kullanici-arayuzu-1031.html

Sezar şifrelemesi çok basit bir algoritma, başka çeşitli çok daha zor algoritmalar da mevcut. Şifre kavramını daha iyi oturtabilmek adına  Enigma filmini izlemenizi öneririm.

Hazır şifrelemeye girmişken bu konuda en çok yapılan bir hatadan bahsetmek istiyorum. md5 ve sha1 fonksiyonları şifreleme yapmaz! md5 ve sha1 özet alma fonksiyonlarıdır.  Veri bütünlüğünü kontrol etmek için kullanılır.

Asla şifreleme yapmaz, şifreleme algoritmaları değildir!

Son olarak pin den bahsetmek istiyorum. Bazı kredi kartı pos cihazlarında görmüşsünüzdür, kredi kartını takınca pininizi girin diye yazar, cep telefonlarında pin kodu vardır. Peki nedir bu pin?

Bir sisteme girmemiz için belirlediğimiz, sadece rakamlardan oluşan bir koddur. Sadece rakamlardan oluşur.

Aslında bize uzak bir kavram değil, yıllardır kullanıyoruz.

Pin şifre değildir, pin parola değildir!

 

4 Comments on “Şifre Değil Parola!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir