“ RETRO TASARIM ÜZERİNE ”

Bu yazımda sizler için Retro tasarımı değerlendireceğim. Öncelikle “Retro” kelimesinin kısa bir tanımını yapalım. Retro, bilinçli olarak yakın geçmişin akımlarını, modalarını türeten veya taklit eden tarz. Özellikle bu konuda revaçta olan üç görsel materyali seçtim ve sizin için analizini yaptım.

Kartpostal Tasarımı
‘Retro tarzda bir kartpostal tasarımı nasıl yapılır’ın cevabını arayacağız şimdi. Özellikleri nelerdir? Köşeli bir yazı tipi kullanılır. Tercih edilen bu yazı tipinde genellikle kalınlı inceli bir yapı kurgusu vardır. Basit, okunabilir bir yazı tipi tercih edilir. Soluk pastel renklerle birlikte dikkat çekilmek istenen yer de canlı renk de mutlaka tercih edilir. Renk geçişleri nettir. Çizilen nesnelerin bir kısmı iki boyutludur bir kısmı da tek boyutludur. Çizimde ayrımı sağlamak için net siyah çizgiler kullanılır. Basit bir Retro tasarım yapmak isterseniz sarı üstüne verilebilecek herhangi bir eskitme ve uygun bir yazı tipi Retro tasarımın başlangıcı olabilir.
Retro tasarımda gölgenin kullanımı Flat tasarıma benzerlik göstermektedir. Bütünlük içinde bir perspektif oluşturmak için nesnelerin zeminle birleşen yerleri gölgelendirilir ve bu gölgede yine diğerlerinde olduğu gibi opaklık değeri dışında hiçbir değeriyle oynanmaması gerekir, aynı zamanda efekt değerlerinin de değişmemesi gerekmektedir yoksa oluşturduğunuz görsel materyalin değeri kalmaz.

Logo Tasarımı
Yazı tipi kartpostal için sıraladığımız değerlerle aynıdır. Gölgelendirme kullanılmaz. Renk bütünlüğü vardır. Bu kapsamda genelde üç renk kullanımını tercih edilir, siyah- beyaz- canlı renk. Dış hatlarda sınır belirlemede yuvarlak net bir çizgi hattı kullanılır. Efekt verilse dahi girintili çıkıntılı bir yapıya dönüşür. Böyle bir yapıya dönüştükten sonra dahi geçişler mutlaka yumuşaktır.

Afiş Tasarımı
Renk olarak genellikle diğer tasarım türleriyle aynı konsepte sahip bir yapısı vardır. Manzara, doğal bir gökyüzü, gün batımı vs. kullanılacaksa yoğun bir renk geçişi kullanılır. Renk geçişi özellikle gökyüzü deniz ve yansımalarında kullanılır.
Yazı tipi, genel olarak kullanılan yazı tipi sadedir. Köşeli kalın ve ince tercih edilir. Eskitme efekti kullanılmaz. Bunun yerine eskitme sarısı kullanılabilir. Logo ve kartpostala göre daha modern bir yapıya sahiptir. Tutarlı ve kullanışlı bir yapısı vardır.,
‘Afişlerde neden eskitme kullanmamalıyız?’ Modern afiş tasarımlarında güzellikten çok verilmek istenen mesaja dikkat çekmeye yönelmişlerdir. Bu yüzden Retro tasarıma sahip afişlerde eskitme efekti kullanmak pek mantıklı değil. Ama renk tercihleri aynı kalması gerekir.
Dikkat edilmesi gereken noktalar:
– Retro yapıya sahip modern bir afiş yapılmak isteniyorsa geleneksel seçimlerinin bir kısmına bağlı kalmak gerekir. – Renk geçişleri doğa tasvirleri dışında net olmalıdır. – Tasarımlar düz bir şekilde olmalıdır. – Renk geçişi olmayacaksa, renkler arasındaki ilişki net olmalı, derinlik nesne gölgelendirmesiyle olmamalıdır. Afişte kullanılan nesneler Minimalist anlayışla düşünülüp perspektif değerini vererek tasarlanır. Genel değeri birbirini tamamlayan nesneler afişte 2d tasarıma uygun seçilmelidir. – İnsan figürü çizimlerinde ise gölgelendirme yapılmaz.

Metin Ekşi

Freelance Designer / Colour Analist / Character Designer

[email protected]

Written by Metin Ekşi

Freelance Designer / Colour Analist / Character Designer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

C++ ve OpenCV ile Resim Okuma, Büyütme, Küçültme (1)

C++ ve OpenCV ile Resmin Simetrisini Alma ve Zıt Renk Dönüşümü (2)