Python Nedir? Python ile Neler Yapabilirim?

Python ile ilgili beğeneceğinizi umduğum yepyeni bir yazı dizisine başlıyorum. Bu yazı dizimizin ilk yazısı olarak Python nedir ne değildir, python ile neler yapabilirim python nerelerde kullanılır gibi Python programlama dilini tanıtıcı bir kaç satır yazmak istiyorum.

Python işin özünde bir programlama dilidir. Diğer programlama dilleri gibi. C gibi Java gibi Python da bir programlama dilidir. Ancak diğer dillerden biraz farkları vardır tabi ki. Bu parklara birazdan değineceğiz ama önce diğer dillerle benzer yanlarını sıralayalım. Python’da da diğer dillerde olduğu gibi değişkenler vardır, döngüler vardır. Koşullu ifadeler, fonksiyonlar, nesne yönelimli programlama mantığı vardır. Ekrana yazı yazdırma veya kullanıcıdan veri alma vardır. Veri tabanı işlemleri vardır. Dosya işlemleri vardır. Yani uzun lafın kısası, bildiğimiz diğer programlama dillerinde ne varsa Pythonda da aynısı mevcut diyebiliriz.

Şimdi de Python’u farklı kılan özelliklerine bakalım. Python çok ama çok güçlü bir programlama dilidir. Aynı zamanda açık kaynak bir programlama dilidir. Ve bunlara ek olarak modüler bir programlama dilidir.

Modüler yapı Python için oldukça önemli bir özelliktir. Başka birinin yazdığı programı alıp kendi programınıza modül olarak ekleyebiliyorsunuz. Bu da hem size vakit kazandırıyor, hem de programınızı daha güçlü bir hale getiriyor. Üstelik açık kaynak olduğundan, ücretsiz bir sürü kütüphane yani modül bulup kullanabiliyorsunuz. İşte zaten işin püf noktası yani Python’u Python yapan da bu özellik. Açık kaynak binlerce belki milyonlarca ücretsiz kütüphane.

Python için bahsedilecek bir diğer temel özellik ise kod okunurluğu. Bütün programlama dillerinde kodun okunabilir düzgün yazılması istenir. Ama bu bir zorunluluk değildir. Ama Python’da okunabilir kod bir zorunluluktur. Zira Python’da { } ya da ; gibi işaretler yoktur. Kod blokları girintiler ile yapılır ki bu da kodları okunabilir ve anlaşılabilir hale getirir.

Peki Python ile neler yapabilirim? Aslında bu çok saçma bir soru oldu. Ama yine de açıklamaya çalışalım. Hayal ettiğiniz herşeyi Python ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Yeter ki hayal edin. Örneğin Flask veya Django kütüphanelerini kullanarak bir Web sayfası yapabilirsiniz. Ya da Network projeleri yapabilirsiniz. Veri bilimi üzerinde çalışabilir, veri işleme; makine öğrenmesi gibi konularda yazılımlar yapabilirsiniz. İsterseniz veri tabanı işlemleri içeren bir uygulama yazabilirsiniz. İsterseniz görüntü işleyebilirsiniz. Bu programları isterseniz konsol üzerinde çalışan bir script şeklinde yazabilir, isterseniz Tkinter veya PyQT5 gibi kütüphaneleri kullanarak ara yüz tasarlayabilirsiniz. Python bu, ucu bucağı yok. Dediğim gibi herşey sizin hayal gücünüze bağlı.

Ben bu yazı dizisi içerisinde, önce temel anlamda Python programlama dilini anlatıp, konu konu Python’u sizlere sevdirmeye çalışacağım. Daha sonra modül yani kütüphaneler üzerinde özelleşip, önemli kütüphaneleri ayrıntılı olarak buradan sizlere tanıtmaya, kullanımını anlatmaya çalışacağım. Zaman zaman da küçük bazı uygulamalarla yazı dizimizi şenlendirmeye çalışacağım.

Bu ilk yazı biraz Python’u tanıtmak, biraz da sohbet gibi olsun. Umarım içinizde Python ile ilgili bir heyecan oluşmuştur. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle. Esen kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir