LOLLOL WTFWTF

Pardus Kullanmayı Nasıl Öğrenirim?

Pardus,  Debian GNU/Linux temelli açık kaynak kodlu özgür bir işletim sistemidir. Özgür kelimesi özgür yazılımdan gelmektedir. Özgür yazılımlar ile ilgili bilgiyi https://blog.linuxturkey.org/ozgur-yazilim-lisanslari/ yazımızdan okuyabilirsiniz. Peki GNU Linux nedir bilginiz var mı? https://blog.linuxturkey.org/neden-gnu-linux/ Gnu linux ile ilgili bilgiye sahip olabilirsiniz.

Neyse konumuza dönelim Pardus, TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirme ve idame çalışmaları devam ettirilmektedir. Devlet destekli desek yanlış olmaz.  Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi, Engerek Kimlik Yönetim Sistemi, Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi, Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi (ETAP), ULAKBÜS Bütünleşik Üniversite Sistemi gibi projeler ile Pardus desteklenmektedir.  

Pardus Nasıl Öğrenilir?

İlk önce şu soru akla geliyor Pardus kullanmayı öğrenmeli miyiz? İhtiyacımız var mı? Bu sorulara herkes farklı bir bir yanıt verebilir. Ama benim fikrim kesinlikle öğrenmelisiniz ve bilgisayarlarınızda kullanmalısınız. Çünkü günlük hayatta kullandığımız diğer işletim sistemlerinde bilgilerimizin alınıp alınmadığını bilmiyoruz, ne kadar güvenilir emin değiliz. Lisans sorunları başlı başına bir dert. İşletim sistemini istediğimiz gibi özelleştiremiyoruz. GNU Linux dağıtımlarını kullanarak bu sorunları aşıp, daha güvenilir ve özelleştirip istediğimiz gibi bilgisayarımızı kullanabiliriz.

Bir şeyi öğrenmenin en iyi yolu onu kurcalayıp bozup, düzeltmekten geçiyor. Yine de ben okuyarak öğreniyorum diyenler için güzel bir e-kitap hazırlanmış.

Bu kitabın hazırlanmasında emeği geçen başta Şenol ALDIBAŞ hocam olmak üzere Ömer ÇAKMAK, Aslı KOPLAY, Seda ARIK’a ayrı ayrı teşekkür ederiz. Kitabın tasarımında emeği olan  Hafsa OLCAY S. Volkan PİŞKİN, Şeyma SIRAKAYA’ya teşekkürlerimizi borç biliriz.

 

E-kitabı http://indir.pardus.org.tr/PARDUS/pardus_isletim_sistemi.pdf veya https://blog.linuxturkey.org/pardus_isletim_sistemi.pdf okuyabilirsiniz.

Bol GNU’lu günler..

Written by Hakan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya Hesaplarımız

Python Nedir? Python ile Neler Yapabilirim?