LFS (Linux From Scratch) Nedir? Ne İşe Yarar?

 

GNU/Linux dağıtımlarından herhangi birini kullanıyor iseniz ve şu özelliği eksik veya şöyle bir özellik olsaydı iyi olurdu diyorsanız LFS işinizi görecektir. Peki nedir bu LFS? LFS‘nin İngilizce açılımı Linux From Scratch  Türkçe karşılığı ise Sıfırdan Linux Yapımıdır.

Peki tamam ama ne anlama geliyor bu?

LFS aslında bir projedir ve bir çok gönüllü tarafından geliştirilmiş/yazılmış bir kitaba sahiptir. Proje kendinize uygun bir GNU/Linux dağıtımı derlemenize imkan verir ve bunun için nasıl bir yol lzlemelisiniz adım adım anlatmıştır. Biraz daha konuyu açalım.

Ben GNU/Linux kullanıcısıyım ve kullandığım dağıtımda A, B, C paketlerinin olmasını istemiyorum. Hiç kullanmıyorum onları. Bunların dışında D ve E paketlerinin olmasını istiyorum. Bana göre A, B, C paketlerine sahip olmayan ancak D ve E paketlerine sahip olan bir dağıtım bana göre en ideal, en optimize dağıtım. E o zaman neden böyle bir dağıtım ortaya çıkarıp bunu insanlığa sunmayayım? Heh işte bu noktada imdadıma LFS koşuyor. Diyor ki bana al kardeşim ben büyük bir geliştirici ekibiyle adım adım bu dağıtımı nasıl ortaya çıkaracağını yazdım. Bu LFS isimli proje ile artık kendinize en uygun dağıtımı yapabilirsiniz.

Tabii LFS kullanmak için tek neden kesinlikle bu değil. Saymadığım, sayamayacağım bir sürü neden var.

LFS kullanmak için en önemli nedenin GNU/Linux bir sistem derlenirken çekirdekten sonra neler olup bittiğini anlamak olduğunu düşünüyorum.

LFS‘yi kısaca anlatmak gerekirse durum bunlardan ibaret.

Kaynaklar:

http://www.linuxfromscratch.org

http://www.wikizero.info/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTEZT

 

Bu konuyla ilgili tüm sorularınızı https://linuxturkey.org sitemizden sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir