hayatta newbie olmak

acemi

hayatta newbie olmak

bir şekilde bilgisayar işine girdik. https://eksisozluk.com/lamer-ve-newbie-arasindaki-farklar–303271?nr=true&rf=lamer%20ve%20newbie%20arasindaki%20farklar yazısını da okuduk.

lamer, birseyi bildigini sanip agzindan salyalar aka aka ortalarda gezinen, “ejehaeh haehaej” gibi gulen, buyuklu kucuklu veya l337 yazmaktan gurur duyan, hacker oldugunu iddia eden zavallilara denir. kotu birseydir.

newbie, bir ise yeni baslamis, bir ortama yeni girmis, buyuk ihtimalle kurallari bilmeyen ve birtakim yanlislar yapan, iyi niyeti yuzunden basi belaya girmis kimselerdir. bazilari da lamerleri gorup, bilgi sahibi olmadigi icin “hmm boyle olmam lazim sanirim” diyerek hataya duserler. iyi degildir, ancak kotu de degildir. herkes newbie olarak girer ortama..

yazısını da okuduk.

peki bu sadece bilgisayar için geçerli bir metin midir ? “hmm böyle olmam gerekiyor sanırım” diyip de hatalara düşemez miyiz ?

yanlış olan doğru , doğru olan yanlış diye birşey vardır. birşey doğrudur mesela karşındaki hızlı koşamaz ama sen tutup ona kağnısın dersen patavatsızlık bir yana kalp kırmış da olursun.

bir başka deyişle “hayır” “şer” ilişkisi de var.

newbie olmak sorun değil , mesele newbie olduğunun farkında olmamak …

ben de ışığın göze görünen ilk rengini seçiyorum şimdi yani newbie rengini 🙂

Teşekkürler

Written by Mert Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GitLab Nedir Ne Değildir?

Şifre Değil Parola!