GNU Emacs Nedir?

Herkese merhaba arkadaşlar. C++ ve Python ile kodlayan biri olarak genelde vim ancak ara ara pycharm kullanıyordum. Ardından Youtube’da takip ettiğim Yalın Kod kanalında paylaşılan bu videoyu gördüm. Videoda GNU Emacs programlama platformundan bahsediliyordu. Merak ettim incelemeye başladım. Çokça kaynak buldum. İçlerinden çok beğendiğim, merağımı ve ilgimi kat kat arttıran bir videoyu yazının sonunda sizinle paylaşacağım.

GNU Emacs 1970’li yıllarda Richard Stallman tarafından yazıldı. GNU Emacs isminden de anlaşılabileceği gibi özgür bir yazılımdır. GNU Emacs C üzerine yazılmış lisp motorunda çalışır. GNU Emacs’i çalıştırdığınızda/açtığınızda arka planda sürekli bir lisp motoru çalışmakta ve sizin verdiğiniz komutlar lisp motoruna göre yanıt vermekte. Ayrıca motor çalışırken eş zamanlı olarak fonksiyonları değiştirmeniz mümkündür.  Zaten yaratıcısı olan Richard Stallman kullanıcıya GNU Emacs’i kullanırken kaynak kodu görüntülemek dahil tüm özelliklerden faydalanma imkanı vermiştir.

Düşünün ne kadar özgür 🙂

GNU Emacs’in başlangıçta varsayılan olarak ayarlı komutları var. Vim Editör kullananlar bu komutların nasıl şeyler olduğunu az çok tahmin edebilirler. GNU Emacs’in varsayılan komutları bana başta biraz zor gelmişti. Ancak nasıl olsa özgür değil mi? Komutları kendinize göre konfigüre etmeniz mümkün.

Bir sürü IDE varken neden GNU Emacs?

Doğru bir sürü ide var. Senin yerine bir şeyler yapıyor, kolaylık sağlıyor ancak sen arkada ne oluyor ne bitiyor biliyor musun? Belki genelleme yapmam yanlış ama genelde arkada ne oluyor ne bitiyor bilmiyoruz . 🙂 GNU Emacs’te ise arkada ne oluyorsa onu kullanırken arkadaki her komutu harfiyen görüntülemeniz mümkün.

Peki tamam başka?

Bir ide kullanırken kaydet ctrl + s olduğunu varsayalım. Siz bu şekilde kaydetmek istemiyorsunuz alt + s ile kaydetmek istiyorsunuz. Bir çok ide böyle bir değişikliğe izin vermezken GNU Emacs aşırı özgür tavrını yine ortaya koyuyor ve istiyorsan sen bir penerede kodunu yaz aksamasın işlerin diğer pencerede benim kaydetme komutumun kodunu değiştir yaklaşık 10 saniye civarında filan diyor.

Varsayalım ssh (secure shell) ile bağlandığınız bir uzak sunucuda geliştirme yapmanız gerekiyor veya geliştirme ortamının GNU Emacs olduğu veya… Senaryolar çoğaltılabilir. Bu tip durumlarda en azından bir tane konsol editörü kullanmayı biliyor olmak çok önemli. IDE her zaman bulamayabilirsin ve bu tip durumlarda ide nin kolaylığına alışıp bir çok işini sekteye uğratabilirsin. Bu yüzden GNU Emacs mantıklı bir tercih olacaktır. Çünkü tüm ortamlarda gayet verimli bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Şimdi sizinle, benim çok ilgimi çeken, dakikalarca merakla izlediğim, şiir gibi GNU Emacs kullanan birinin videosunu paylaşacağım. Umarım izledikten sonra en azından denedim diyebilecek duruma gelirsiniz.

Bahsettiğim video Üstün Özgür’e ait youtube kanalında ve linki şöyle buyrun.

Sorular kısmından konu ile ilgili soruları sorabilirsiniz

One Comment on “GNU Emacs Nedir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir