GitLab Nedir Ne Değildir?

Programcı iseniz veya programlama ile ilgili iseniz muhtemelen GitHub ile bir yerlerde karşılaşmışsınızdır. Gitlab git sürüm kontrol sistemi ile çalışan depolama platformdur.

Github ile benzerlikleri bulunmaktadır. GitHub ile ilgili güzel bir yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz.

GitLab 2013 yılında ortaya çıkmıştır. Çıktığı tarihten bu yana hızla büyümüş ve gelişmiştir. Git teknolojisi ile oldukça uyumlu çalışan GitLab MIT lisansı ile lisanslanmış özgür bir yazılımdır.

Şöyle bir senaryo düşünelim.

Takım halinde bir yazılım projesi geliştirdiğinizi varsayalım. Ve takım halinde buluşmanız pek mümkün değil hepiniz farklı yerlerdesiniz. Öncelikle projenizi güvende tutmak isteyeceksinizdir. USB üzerinde tuttuğunuzu varsayalım. E bu seferde proje yalnızca senin bilgisayarında olacak. E-mail olarak takıma yollasan dahi aynı anda geliştirme yapmanız oldukça zahmetli olacaktır. He tabi şöyle bir durum daha var. Oldu ya USB niz bozuldu…

GitLab, git teknolojisini kullanarak sizin kodlarınızı ücretsiz bir şekilde gizli veya halka açık uzak sunucularda tutmanıza olanak sağlar. Uzak sunucuyu bir nevi uzak kod deposu olarakta düşünebilirsiniz. Bu depodan takımınız kodları kendi bilgisayarına çekebilir, geliştirip tekrar depoya yollayabilir. Ve bu işlemler son derece hızlı yapılmaktadır. Ayrıca yapılan bir güncellemeyi beğenmediniz ve eski ürünün kodları elinizde yok. Hiç dert değil git teknolojisi zaten adım adım yapılan tüm güncellemelerin açıklamalarını, tarihlerini, kimin yaptığını bilgilerini tutmaktadır.

GitLab‘ı illa https://about.gitlab.com/ üzerinden kullanmanıza gerek yoktur. Kendi sunucunuza kurup kendi sunucunuz üzerinden de kullanabilirsiniz. Kendi sunucunuza GitLab kurmak yalnızca takımınıza/kendinize ait bir GitLab platformu oluşturmak demektir.

GitLab ile sınırsız sayıda public ve private repo oluşturabilir, ücretsiz bir şekilde bunları GitLab‘ın kendi sunucularında güvenle saklayabilirsiniz. GitLab‘ın ücretli versiyonları mevcuttur ve bazı ayrıcalıkları vardır.

Bu linkte GitLab‘ın ürünlerini görebilirsiniz. Sağladığı ayrıcalıklar burada yazmaktadır ama bazılarından bahsedecek olursak

7/24 acil durum desteği

Olası kötü bir durumda kurtarma

Dinamik uygulama güvenliği testi… gibi bir çok özellik mevcut.

GitLab‘ın geliştirilmesine 1800’den fazla geliştirici katkıda bulunmuştur.

Bu konuyla ilgili tüm sorularınızı https://linuxturkey.org sitemizden sorabilirsiniz.

One Comment on “GitLab Nedir Ne Değildir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir