AB’19 MUSTAFA AKGÜL ÖZGÜR YAZILIM KIŞ KAMPI

Bu sene 21.Akademik Bilişim Konferansı ve Özgür Yazılım Kış Kampı Ordu Üniversitesinde düzenlendi. Kampta 25ten fazla kursta 1500 den fazla kişi eğitim alma şanısını yakaladı. Ben de Python ile programlamaya giriş derslerine katıldım.

Başvuru aşamasında kurslar arasından 5 farklı seçim yapılıyor ve eğitmenler tarafından değerlendirilip onaylanan öğrenciler kursa katılabiliyor. Yaz kampları 15 gün kış kampları ise 4 gün sürüyor. Eğitimler saat 09.30 – 12.30 14.00-17.00 arasında oluyor. Ben de bu sene kampa ilk defa katılanlardanım.

Ordu Üniversitesi güzel sanatlar ve eğitim fakültesinde başlayan kampımızın 4 günü de dolu dolu geçti. Kurstan önce hocalarımızın gönderdiği maillerde kamp için gerekli olan olan şeyler bildiriliyor. Biz de ilk gün derslerde neler işleneciği konuştuktan ve kurulumları tamamladıktan sonra derse başladık.

İlk 3 gün temel algoritma mantığını oturtmaya çalışıp derste anlatılan her konudan sonra örnekler yaparak ilerledik. Bu şekilde algoritma kurarak ve bunları yazmaya çalışarak Python diline kolay bir şekilde alışmamızın sağlandığını düşünüyorum.Son gün de daha önce işlediğimiz konuları içeren örneklerle öğrendiklerimizi pekiştirmiş olduk.

Her ne kadar Ordunun soğuk ve sisli günlerine denk gelmiş olsak da Türkiyenin her yerinde gelip kampa katılan insanlarla tanışmak çok keyifliydi. Bence birbirini hiç tanımayan insanlar olarak sınıfça güzel bir uyum yakalamıştık ve böylece güzel bir kampı tamamlamış olduk.

Daha önce pythonla tanışmamış bir insan olarak bu kursa katıldığım için çok mutluyum. Derslerin hem eğlenceli hem de eğitici bir şekilde işlenebileceğini belki ilk defa bu kampta yaşamış olduk.

4 gün içerisinde yeni bir dil öğretmeye başlayıp ve bunu gerçekten başarıp aynı zamanda öğrencilere sevdirmenin gerçekten zor olduğunu düşünüyorum o yüzden başta söylemem gereken teşekkürleri şimdi söyleyip Hakan Yıldız ve Ali İlteriş Keskin hocama ve tabi ki bütün eğitmenlere çok teşekkür ediyorum.Mutlaka gelecek kamplara da katılmak ve Özgür Yazılım adına daha fazla şeyler öğrenmek istiyorum.

Bir cevap yazın