Ubuntu Apt Komutları

Merhabalar, sizlere bu yazımda ubuntu paket yöneticisi olan apt’nin yapabileceklerinden bahsetmek istiyorum.

sudo apt-get install paket-ismi : Bu komut ile sistemimize ubuntu depolarında bulunan her paketi kurabiliriz. Örneğin nano editörünü kurmak için “sudo apt-get install nano” yazmamız yeterlidir. Peki birden çok paket kurmak istersek nasıl olacak? normal paket kurulumundan çok farklı değil. Kurmak istediğimiz paketleri yazmamız yeterli.                    “sudo apt-get install paket-ismi paket-ismi paket-ismi” 

sudo apt-get remove paket-ismi: Bu komut ile istediğimiz paketi silebiliriz. Sildikten sonra konfigürasyon ayarları gibi kalıntılar sistemimizde kalmaktadır. Örneğin, nano editörünü kaldırmak için “sudo apt-get remove nano” komutunu yazmamız yeterlidir.

 sudo apt-get purge paket-ismi: Sistemimizde kurulu paketi kaldırmamızı sağlar. Ayar dosyalarını kaldırır.  Örneğin nano editörünü varsa ayar dosyasıyla beraber kaldırmak için “sudo apt-get purge nano” komutunu yazmamız yeterlidir.

sudo apt-get autoremove: Sistemimizde kullanılmayan gereksiz paketleri kaldırır.

sudo apt-get update: Paket listesini günceller.

sudo apt-get upgrade: Sistemde kurulu paketleri günceller. 

sudo apt-get dist-upgrade: Tüm sistemi yükseltmek için kullanılır. 

sudo add-apt-repository yeni-deponun-PPA-adresi: Sistemimize yeni depo eklemeyi sağlar.  Bazı paketler ubuntu depolarında yer almıyor. Paketleri kurabilmek için başka depoları eklememiz gerekebiliyor. Bu durumlarda bu komutu kullanıyoruz.

sudo apt-cache search paket-ismi: Ubuntu depolarında yazılım arar. 

sudo apt-get help: apt komutları ile ilgili detaylı bilgi verir. 

Bir cevap yazın