Bilgileriniz Güvende mi?

Bilgileriniz Güvende mi?

İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Sosyal medya kullanıcı hesapları, forum kullanıcı hesapları, mail hesapları derken onlarca farklı sitede hesaplarımız oldu. Bu hesapları açabilmek için çeşitli bilgilerimizi vermek zorunda kaldık. Peki ya bilgilerimiz güvende mi?  Siber güvenlik korsanları (hacker) hesaplarımızı eline geçirmiş olabilirler mi? Evet olabilirler. Peki biz bilgilerimizin çalındığının farkında mıyız?  Dünyadaki en büyük şirketler bile kullanıcı bilgilerini güvenli bir şekilde tutamayabiliyor. Hacker’lar oldukça inatçı ve zeki insanlar. Bu konuda mozilla vakfı çok güzel bir proje hazırlamış. Projenin ismi Mozilla Monitor.

Firefox Monitor, kişisel bilgilerinizi güvende tutacak araçlarla sizi destekliyor. https://monitor.firefox.com sitesine girip mail adresimizi giriyoruz. Bilgilerimizin çalınıp çalınmadığını kontrol edebilirsiniz.

Ayrıntılı Firefox Monitor raporunuz, hangi çevrimiçi hesaplarınızdaki bilgilerin sızdırıldığını veya çalındığını gösterir. Ayrıca, hesaplarınız yeni web sitesi güvenlik ihlallerinde yer alırsa sizi uyarır.

Hesaplarımızın çalınmaması için ne yapmak gerek?

  • Her hesabınız için farklı parola kullanın. Örneğin twitter için farklı parola, instagram için farklı bir parola.
  • Parolanız karmaşık olsun. Harf, karakter, rakam olsun. En az 8 karakter olsun.
  • Güvenlik/Hatırlatma sorularına verdiğiniz cevap karmaşık ve uzun olmalı. Örneğin En sevdiğiniz hayvan sorusuna köpek diye cevap vermeyin.
  • İki aşamalı doğrulamada (2FA) hesabınıza girmek için ek bir bilgi (kısa mesajla gönderilen tek kullanımlık kod gibi) gerekir. Böylece, birisi parolanıza sahip olsa bile hesabınıza giremez.

https://monitor.firefox.com sitesine girip mail adresinizle sorgulama yapmanızı şiddetle öneririm.

One Comment on “Bilgileriniz Güvende mi?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir