Linux Bilgisayar Adını Değiştirme

LINUX BİLGİSAYAR ADINI DEĞİŞTİRME

Bir bilgisayarı  ilk kurarken, kurulum sırasında Linux bilgisayara bir isim veririz.  Ancak daha sonra bu ismi değiştirmek isteyebiliriz. Biz bu yazımızda Linux bilgisayarda isim değiştirme yani change hostname konusunu anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle bilgisayarın ismini öğrenmek için hostname komutunu kullanırız.

[email protected]:~$ hostname
Ubuntu

hostname komutu bize bilgisayarın ismini verir.  Hangi Linux dağıtımını kullanırsanız kullanın, bilgisayar ismini öğrenmek için kullanacağınız komut hep aynıdır. hostname.

Hatırlarsanız daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi, Linux’da herşey bir dosyadır demiştik. Bütün herşeyin bir dosya olduğunu hatırladıysak, o zaman bu bilgisayar isminin de bir dosyada tutulduğunu tahmin edebiliriz.  Linux dağıtımlarında hostname dosyası /etc dizini altında bulunur. Yani burada değiştireceğimiz dosya /etc/hostname dosyasıdır.

vi, nano ya da gedit gibi herhangi bir text editörüyle /etc hostname dosyasını açalım. Ama bu dosyayı root yetkisiyle açmamız gerekecek. Normal bir kullanıcının bu dosyayı açıp okumaya yetkisi vardır ama üzerinde değişiklik yapınca kaydetmek için sorun çıkaracaktır. Permission denied hatası bu dosyayı root yetkisi ile açmamız gerektiğinden karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle bu dosyayı ilk açarken sudo yetkisiyle açmak en mantıklısı olacaktır.

sudo nano /etc/hostname

Dosyayı açtığımızda karşımıza bilgisayar ismi text editörde yazılı halde geliyor olacaktır. Tek yapmamız gereken bu yazıyı değiştirmek.  Bilgisayara vermek istediğimiz yeni ismi buraya yazıp text editörünü kaydedip kapatıyoruz.

Tabi bilgisayar adı değiştiğinden bilgisyarı yeniden başlatmamız gerekecek. Bunun için de

init 6

ya da

shutdown – r now

komutlarından birini vermemiz yeterli.

Bilgisayar yeniden başlayınca tekrar hostname komutu ile bilgisayar adını kontrol edebiliriz.

[email protected]:~$ hostname
Ubuntu1

Evet gördüğümüz gibi bilgisayar adımız değişmiş durumda. Bu yazımızda sizlere Linux bilgisayarlarda bilgisayar ismi yani hostname değiştirmeyi anlatmaya çalıştık. Başka bir makalede görüşmek dileğiyle.

 

Bir cevap yazın