Linux Terminal ile Dizin İşlemleri

linux terminal

linux terminal

LİNUX TERMİNAL İLE DİZİN İŞLEMLERİ

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda Linux dizin işlemlerinin terminal ekranı üzerinden nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağım.  Linux uç kullanıcıları genelde görsel arayüz kullanırlar ve bu işlemleri fareleri aracılığı ile sağ tıkla yeni dizin şeklinde yaparlar. Ama sistem yöneticileri genelde terminal kullanırlar. Bir sunucuya terminal ekranından bağlanırlar ve işlemlerini terminal üzerinden komut satırları aracılığı   ile yaparlar.   Dolayısıyla biz de dizin işlemlerinin terminal ekranından komut satırları ile nasıl yapılacağını tekrar bir hatırlayalım istedim. Bu arada şunu da hatırlatalım; bütün Linux dağıtımlarında bu komutlar aynıdır. Dağıtıma göre değişmezler.

Dizin Oluşturma

İlk olarak yeni bir dizin oluşturmayla başlayalım. Dizin oluşturmak için gerekli komutumuz “mkdir”.  Make Directory kelimelerinin kısaltması olan mkdir komutu ile dizin oluştururuz.

 

:~/Documents$ mkdir LinuxTurkey
:~/Documents$ ls
LinuxTurkey

Gördüğünüz gibi oldukça basit bir şekilde dizinimizi oluşturduk. Ve ls komutu ile listeleme yaptığımızda, dizinimizin sorunsuz olarak oluştuğunu gördük.  Gelin şimdi de Gizli Dosya isimli bir dizin oluşturalım.

:~/Documents$ mkdir Gizli Dosya
:~/Documents$ ls
Dosya Gizli LinuxTurkey

İstediğimiz şey olmadı değil mi? Evet biz Gizli Dosya isimli bir dizin oluşturmak istiyorduk ama Gizli ve Dosya isimli iki ayrı dizin oluştu.  Bunu çözmenin iki yolu var. Birinci seçenek, dizin adını çift tırnak arasına almak, diğer yol ise, boşluk karakterinden önce “\” ters bölü işareti koymaktır. Arada boşluk olunca, terminal birden fazla dizin açmak istediğimizi düşünüp iki tane dizin oluşturuyor. Gelin şimdi Gizli Dosya isimli dizini tekrar oluşturalım.

:~/Documents$ mkdir “Gizli Dosya”
:~/Documents$ ls
Dosya Gizli Gizli Dosya LinuxTurkey

Evet şimdi oldu. Artık Gizli Dosya isimli bir dizinimiz  var. Arkadaşlar şunu da hatırlatayım yeri gelmişken. Linux büyük harf küçük harf ayrımına duyarlıdır. Gizli dizini ile gizli dizini aynı değildir.

Dizin Silme

Dizin silme işlemi için iki komut sunuyor bize Linux.  Eğer dizinin içi boşsa “rmdir” komutu bu klasörü siler. Ama eğer dizinin içi boş değilse rmdir komutu hata verir. O zaman “rm -r” komutunu kullanmamız gerekir. Gelin şu yanlışlıkla oluşturduğumuz Gizli ve Dosya isimli dizinleri silelim.

:~/Documents$ rmdir Gizli Dosya
:~/Documents$ ls
Gizli Dosya LinuxTurkey

Aynı anda birden fazla dizin oluşturabildiğimiz gibi, aynı anda birden fazla dizin de silebiliyoruz. Gördüğünüz gibi Gizli ve Dosya isimli yanlış oluşturduğumuz iki dizin de silindi. Şimdi şu Gizli Dosya isimli dizinin içini doldurup silmeyi deneyelim.

:~/Documents$ ls ./Gizli\ Dosya/
file1 file2 file3
:~/Documents$ rmdir “Gizli Dosya”
rmdir: failed to remove ‘Gizli Dosya’: Directory not empty
:~/Documents$

Evet arkadaşlar hatayı aldık. Şimdi aynı dizini rm -r komutu ile silelim.

:~/Documents$ rm -r “Gizli Dosya”
:~/Documents$ ls
LinuxTurkey

Gizli Dosya isimli dizinimiz silindi. Tabi ki içindeki dosyalarla birlikte.  Ama sonuçta istediğimiz de buydu değil mi?

Dizin Kopyalama

Bir dizini kopyalamak için cp -r komutunu kullanırız. Dizin,  içerisindeki dosyalarla birlikte hedef gösterdiğimiz yere kopyalanır. LinuxTurkey dizinimizi masa üstüne taşıyalım şimdi de.

:~/Documents$ cp -r LinuxTurkey/ /home/eser/Desktop/
:~/Documents$ ls
LinuxTurkey
:~/Documents$ ls /home/eser/Desktop/
LinuxTurkey MyScripts

Gördüğünüz gibi kopyalama işlemi sonrası dizin hem eski yerinde, hem de yeni yerinde mevcut.

Dizin Taşıma ve İsim Değiştirme

Dizin taşıma ve isim değiştirmeyi aynı başlıkta toplamamın nedeni aynı komut ile yapılması. Bunun için komutumuz mv.  Hemen örneğimize geçelim ve masa üstündeki LinuxTurkey dizinin adını değişelim.

:~/Documents$ mv /home/eser/Desktop/LinuxTurkey /home/eser/Desktop/Linux
:~/Documents$ ls /home/eser/Desktop/
Linux MyScripts

Gördüğünüz gibi aslında taşıma işlemi mantığı ile isim değiştirdik. Şimdi bu  klasörü Documents altına taşıyalım.

:~/Documents$ mv /home/eser/Desktop/Linux/ /home/eser/Documents/
:~/Documents$ ls
Linux LinuxTurkey
:~/Documents$ ls /home/eser/Desktop/
MyScripts

Yine aynı komutu kullandık. Bu defa masa üstündeki Linux dizini Documents altına taşıdık. Gördüğünüz gibi masa üstünde Linux dosyası artık yok.

Bu makalemizde Terminal üzerinden Linux dizin işlemlerini anlatmaya çalıştım. Gerçi dediğim gibi bilindik şeyler ama yine de bir kenarda dursun istedim. Umarım faydalı olmuştur.  Sağlıcakla kalın.

 

One Comment on “Linux Terminal ile Dizin İşlemleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir