Sayısal Kısıtlamalar Yönetimi (DRM)

Kimilerinin Digital Rights Management (Dijital Haklar Yönetimi) diye anarak, masumlaştırdığı bu kötücül yazılım, esasında kullanıcıların haklarını ve özgürlüklerini kısıtlamaktadır. Bu yüzden ben de DRM’den Digital Restriction Management (Sayısal Kısıtlamalar Yönetimi) diyerek bahsedeceğim.

DRM Nedir?

“DRM; medya ile yapabileceklerinize yapay kısıtlamalar getiren, özel-mülk bir yazılımdır. Bir şarkıyı paylaşmanızı, video akışını kaydetmenizi ya da tek kullanıcılı bir oyunu çevrimdışı halde oynamanızı engelleyen yapıdır. Söz konusu medyadan bütünüyle istifade etme ve paylaşma özgürlüğünüzü kısıtlar, böylece medyayı kasten arızalı tasarlamış olur. Çoğu DRM teknolojisi bilgisayarda yaptıklarınızı gözetler, bazen ilgili medyaların sahiplerine ait sunuculara veri dahi gönderir. Daha da kötüsü DRM; “dijital kitap yakma” işlemini – yani medyaların uzaktan silinebilirliğini, kitlesel ölçekte mümkün kılar. ” [1]

Popüler olarak, film ve müzik endüstrilerinde korsanlığın büyümesine doğrudan bir tepki olarak doğdu ancak bu kadar masum değil. Bu kötücül yazılım, güç sahibi kişilerin kullanıcının cihazına izinsiz bir şekilde erişmesini mümkün kılıyor. Bunun örneklerini say say bitiremeyiz: Sony skandalı, Amazon’un operasyonu… Aslında bu saydıklarım bir anda gündeme gelen büyük patlaklar olduğu için çok tepki alıyor ama DRM her gün karşımıza çıkmaktadır. Bazı porno sitelerinde eğer üye girişi yapmadıysanız yalnızca belli sayıda içeriğe, belirlenen tekrar sayısıyla erişebilmeniz gibi veya satın aldığınız bir antivirüs programını yalnızca sizin için tanımlanan sayıda  bilgisayar üzerinde kullanabilmeniz gibi. Bu kötücül yazılımların arkasında hayvan gibi yazılımlar çalışır.  Çünkü kötücül yazılımları korsanın önüne geçmek bahanesiyle kullananların asıl amacı egemenlik sınırlarını artırmak, kullanıcıların kararlarına etki etme, onları birer köle olarak kendi amaçlarına çalıştırmaktır.

Oysa özgür yazılımlar kullanıcılarının haklarına ve özgürlüklerine saygı duymaktadır. Özgür yazılımlar, kullanıcılarını izlemez, onların yazılım üzerindeki etkinliğini takip ederek vereceği kararlara etki etmeyi amaçlamaz. Kullanıcıların herhangi bir amaç için yazılımı çalıştırma, yazılım üzerinde değişiklik yapma, yazılımı kopyalama ve dağıtma özgürlüğünü kısıtlamaz. Böylece bilginin her zaman her yerde herkes tarafından erişilebilir olması için ortam hazırlanmış olur.

Eğer sende artık DRM zorbalığına karşı harekete geçmek istiyorsan daha detaylı bir kaynak olan DefectiveByDesign.org sitesini ziyaret edebilirsin.

Sorular kısmından konu ile ilgili soruları sorabilirsiniz

“3 Mayıs DRM’ye Karşı Uluslararası Mücadele Günü‘nde tüm bilgisayar (akıllı telefon, tablet, e-kitap okuyucu vb) kullanıcılarını DRM’li ürünler geliştiren ve satan şirketleri boykota davet ediyoruz.” [2]

Kaynaklar:

DRM.info

DefectiveByDesign.org

Proprietary DRM

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir