Ubuntu Budgie 17.10 İnceleme

GÖRSELLİK:

Görselliğin kişiden kişiye değişeceği bir gerçek fakat Budgie masaüstü ortamı ve sunduğu kişileştirme seçenekleri ile
benim görsel anlamda en sevdiğim işletim sistemi olmayı başardı. Daha önce görsellik denilince aklıma ilk Deepin Os
 gelse de benim için onun yerini almayı başardı. Sisteme ilk girdiğiniz anda görsel anlamda zaten sizi kendine çekmeyi başarıyor.
Arc-Darker teması standart olarak geliyor ve sistemin geri kalanı ile muhteşem bir uyum yakalıyor.

YÜKLÜ GELEN UYGULAMALAR: 

Yüklü gelen uygulamalar noktasında Ubuntu’dan en büyük farkı Firefox Yerine Chromium (Google Chrome’nin açık kaynaklı sürümü) ile gelmesi oluyor. Bunun yanı sıra ihtiyacınıza yarabilecek tüm cd dvd programları, müzik ve video oynatma programları, yardımcı uygulamalar ve kişileştirmenizi sağlayacak programlar kurulu olarak geliyor. Günlük işlemler için bilgisayarınızı kullanıyorsanız başka hiç bir uygulama yüklemenize gerek kalmıyor. Hatta günlük kullanım için uygulama fazlası olduğunu söylesek bile yanlış olmaz.

KULLANIŞLILIK:

 

Sizi sistemi ilk açtığınızda ufak bir araç ile karşılıyor. Bununla sistemi hızlıca tanıyıp neyi nasıl yapacağınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra zaten normalde bir Linux kullanıcısı iseniz hiç bir sıkıntı yaşamadan kullanabileceğinizi söylesem yanlış olmaz. Farklı bir işletim sisteminden Ubuntu Budgie’ye geçerseniz de kısa bir alışma süresinden sonra kolaylıkla kullanabileceğinizi söyleyebilirim.

Zaten sistemin yanında ve üstünde yer alan iki menü istediğiniz her şeye kolaylıkla ulaşmanızı sağlıyor. Asla bir şeyleri aramak için uğraşmıyorsunuz. Bu iki menüden ayarlara, bilgisayarınızın durumu (pil, ekran parlıklığı vb.) kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Sol tarafta (standart olarak solda geliyor sağa da alınabiliyor tabii 🙂 ) yer alan menüden ise açmak istediğiniz tüm programalara ulaşabiliyorsunuz. Eğer aradığınız program burada yoksa üst menünün en solunda bulunan yuvarlak menü işaretine tıklayarak kolaylıkla tüm uygulamalarınızı kategorilere ayrılmış bir şekilde görebiliyor isterseniz uygulamalar arasında arama yapma imkanına da ulaşabiliyorsunuz.

Yine üst menünün en sağındaki işarete tıklayınca açılan iki menü ile de takvim, bildirimler, bilgisayarınızın genel ayarlarına kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Yani masaüstünde bir kaç tıkla yapamayacağınız bir işlem yok. Bu nedenle kullanışlılık anlamında şimdiye kadar incelediğim en iyi işletim sistemi olduğunu söylemek istiyorum. (sol taraftaki resimler)

 

PERFORMANS: 

Performans konusunda Gnome ile büyük bir fark yok. Hatta biraz daha seri çalıştığını bile söyleyebilirim. Günlük işlemleriniz için de Linux destekleyen oyunlarınız için de performans konusunda ortalama bir bilgisayarınız var ise asla sorun yaratmayacaktır. (Ben çoğu testi sanal makine de yapmış olmama rağmen gayet akıcı bir deneyim yaşadığımı, hiç bir sorunla karşılaşmadığımı söyleyebilirim.)

 SÜRÜCÜ DESTEĞI:Sürücü desteği de diğer dağıtımlar ile aynı sayılır. Neredeyse her sürücünün açık kaynaklı sürümü mevcut. Bu nedenle herhangi bir Linux dağıtımından bir farkı yok. Çok güncel veya bulunmaz bir donanıma sahip değilseniz bu konuda bir sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum.

Sorular kısmından konu ile ilgili soruları sorabilirsiniz 

Kaynak: http://www.aliytrklkmz.com

 

 

About Ali Yatarkalkmaz

Bilgisayar donanımları, internet dünyası, seo, Linux vb. konularda yazmayı seven, sürekli bu konularda araştırma yapıp öğrendiklerini paylaşan biriyim. Teknolojinin içinde olmayı seviyorum.

View all posts by Ali Yatarkalkmaz →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir